Nüfus Politikaları

Coğrafya TR September 29, 2017

Dünya nüfusu bir yandan sınırlı natural kaynakları tüketirken başka yandan nüfus ve özellikleri ülkeler amacıyla mühim olmaya devam etmektedir.Yirminci yüzyılın ortalarına kadar ülkeler, nüfusun sayısal olarak çoğunluğunu kuvvetli olmak amacıyla lüzumlu ve yeterli bir etken olarak görüyorlardı. Fakat bugünümüzde nüfusun sayısal fazlalığından çok, kaliteleri üstünde durulmaktadır. Nüfus miktarı ve özellikleri ile ülkelerin kalkınmaları arasında temas kurulmaktadır. Günümüzde ülkeler aşırı nüfus artışının problem yaratması ve buna karşı tedbir alınması gerektiğinden detaylı nüfus politikaları uygulamaktadır. Bir yandan aşırı nüfus artışı detaylı problemlere yol açarken başka taraftan da nüfusun çok az yükselmesi ya da eksilmesi de ülkelerin varlığını ve geleceğini tehdit etmektedir. İşte bu nedenlerle nüfusun belli bir oranda, problem yaratmadan artışını sağlamak hedeflenmektedir. Oysa bu her vakit ve her ülke amacıyla o kadar basit olmamaktadır.

Nüfus politikaları nüfusun kalitesini (eğitim), niceliğini (sağlık ve doğurganlık) ve dağılımını (kır, şehir, dış ülke) etkileyen şuurlu uygulamalardır.

Dünyada genel olarak yapılan üç tür nüfus politikası vardır.

1.Nüfus artış süratini azaltmaya yönelik olarak yapılan nüfus politikası. Endonezya,Çin ve Hindistan gibi ülkelerde yapılan nüfus politikası.

2.Nüfus artış süratini arttırmak amacıyla yapılan nüfus politikası. Son vakitlerde nüfusu süratle azalan Avrupa ülkelerinin uyguladığı nüfus politikası.

3.Nüfusun kalite ve niceliğini tedavi etmek hedefiyle yapılan nüfus politikası. Genellikle gelişmekte olan ülkelerin (Türkiye gibi) nüfus politikası.

Bunu Paylaşabilirsiniz.

Nasa Ay'da Su bulundu

Coğrafya TR October 26, 2020

Hangi İlimiz Nesiyle Meşhur?

Coğrafya TR November 11, 2020

CBS Nedir?

Coğrafya TR November 08, 2020

Deprem Nedir? Nasıl Oluşur?

Coğrafya TR November 04, 2020

11.Sınıf Coğrafya Konuları

Coğrafya TR June 18, 2020

10.Sınıf Coğrafya Konuları

Coğrafya TR June 19, 2020

Deprem Anında Zemin Sıvılaşması

Coğrafya TR June 09, 2020

Mühendislik Hatalı Baraj Vajont Barajı

Coğrafya TR May 19, 2020

Süper Hücre Nedir? Nasıl Oluşur?

Coğrafya TR June 23, 2020