Büyük Mavi Çukur Belize

Coğrafya TR 19 Mayıs 2020

Dünyamız, evrenin en etkileyici güzellikteki gezegenlerinden birisi. Dünya coğrafyası üstünde serpilmiş bilmediğimiz o kadar inanılmaz yerler var ki, fazlası vakit sözlerle tanım etmek olası basit olmuyor. İnsan gözlerine inanamıyor.
Dünyanın en enteresan görüntüleri, volkanik hadiseler ya da göktaşı düşmesi neticesi oluştuğu gibi, birtakımları da milyonlarca sene süren natural aşınmalar neticesi meydana çıkmış. Kimisi çölün ortasında, kimisi denizde. Kimisi yerin altında, kimisine inanmak olası değil sanki.
Bu yazımda görüp hayranlıkla fotoğraflarına baktığım bir yeri sizlere anlatacağım.

BÜYÜK MAVİ ÇUKURUN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?
Belize şehrinin 96.5 km dışında yer alan Büyük Mavi Delik 153 bin sene evvelce meydana gelen bu sualtı düdeni 300 metre genelinde ve 124 metre derinliğindedir. 
Belize’nin Bariyer Mercan sistemi UNESCO doğrulusunda dünya mirası kısmı ve “Batı Yarıküresinde en el değmemiş mercan ekosistemlerinden biri” olarak tanındı. Bölge tehdit altındaki deniz türlerine; deniz ayısı, yeşil kaplumbağa ve Amerikan timsahına da ev sahipliği yapıyor.
Burası dünyanın en büyüleyici dalış meydanlarından biridir. 
Bu deliğin koyu mavi olmasını gerçekleştiren şey ise derinliktir.
Bu mavi çukurun adı 1971 senesinde  ünlü bilim adamı Jaques Yves Cousteau doğrulusunda bütün dünyaya yasenemıştır.

Belize,Mavi Çukur
NASIL OLUŞTU?
Bilim insanlarına göre bu çukur Buz Çağı esnasında deniz düzeyinin şimdilik düşük bulunduğu bir dönemde bir mağara  olarak oluşmaya başlamıştır. Deniz düzeyinin artması neticesinde da bu alan sular altında kalmış ve basınca karşı koyamayan mağara tavanı çökmüştür.
Eskiden Maya medeniyetinin bir parçasını meydana getiren yerli halk büyük mavi çukurun oluşumu ile alakalı bu kuramı kabul etse de başka bir kuram de halkın birtakım kesiminin inandığı şekliyle mağarada hayat sürdürdükleri inanılan tanrıların insanlara küstükleri ve mağarayı terk ettikten sonra mağaranın çökmesidir. Yerli halk, tanrıları bölgeyi terk ettikten sonra belaların gelmeye başladığını anlatmakta ve büyük mavi çukuru bugün bile mabet olarak kullanmaktalar. Hatta bölümde yaşam sürdüren birtakım şahıslar geceleri bu çukurun gümüş rengine döndüğünü bile iddia etmektedir.

 

Bunu Paylaşabilirsiniz.

Deprem Anında Zemin Sıvılaşması

Coğrafya TR 09 Haziran 2020

Mühendislik Hatalı Baraj Vajont Barajı

Coğrafya TR 19 Mayıs 2020

11.Sınıf Coğrafya Konuları

Coğrafya TR 18 Haziran 2020

Süper Hücre Nedir? Nasıl Oluşur?

Coğrafya TR 23 Haziran 2020

10.Sınıf Coğrafya Konuları

Coğrafya TR 19 Haziran 2020